Mezinárodní soutěž vín FESTWINE 2011

FESTWINE ZLÍN 2005

Tisková zpráva k výsledkům FESTWINE 2005

Mezinárodní vinařská soutěž FESTWINE 2005 ocenila nejlepší vína, vítězem je slámové Veltlínské zelené z Lechovic, ročník 2003

Zlín, 3. června 2005 - Absolutním vítězem Mezinárodní soutěže vín FESTWINE 2O05 se stalo slámové Veltlínské zelené z Lechovic, ročník 2003, které tímto získalo titul Champion soutěže. Do tohoto nejužšího klání vstoupilo jen 16 nejlépe hodnocených vín z celkem 266 domácích i zahraničních vzorků. Cenu Pohár Primátora města Zlín obdrželo Cabernet Sauvignon 2004 z vinařství Tapiz z provincie Mendoza v Argentině, zastoupená společností Vingal, jež se tak díky tomu stalo i nejúspěšnějším zahraničním vínem. Znovín Znojmo se svým výběrem z hroznů u Tramínu červeného z roku 2003 převzalo ocenění Pohár hejtmana zlínského kraje. O tituly se v sedmi hlavních kategoriích letos v květnu utkalo více než 60 vinařství z třinácti zemí. Slavnostní předání cen nejlepším vinařům se uskutečnilo 2. 6. 2005 v rámci zlínského galavečera za přítomnosti předních osobností světa filmu a kultury.

Vedle titulu Champion za nejvýše hodnocené víno ze všech kategorií získalo Veltlínské zelené 2003 také ocenění Pohár Prezidenta filmového festivalu. Mezinárodní vinařské klání FESTWINE 2O05 se totiž konalo v době konání 45. ročníku Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež, takže tuto cenu vinařům předával i herec a prezident festivalu Vítězslav Jandák osobně. FESTWINE se uskutečnilo v době filmového festivalu záměrně, neboť „Posláním a cílem mezinárodní soutěže vín FESTWINE 2005 je snaha nejen vyzdvihnout kouzlo ušlechtilého moku a propagovat kvalitní vína, ale také snaha ukázat možnost skloubení vína s kulturou a uměním“.

Pořadatelé FESTWINE 2005 k soutěži také mimo jiné uvedli: Už od samého počátku jsme chtěli vytvořit tradici velmi profesionální soutěže, skutečně mezinárodní, kde by docházelo ke srovnávání těch nejlepších moravských, respektive českých, vín s vybranou světovou špičkou, vysvětluje ing. Tomáš Vican, MBA z Vinné galerie a dále dodává: Myslíme si, že právem můžeme být hrdí na kvalitu vín našich, ale také nesmíme strkat hlavu do písku před víny zahraničními. Ať vítězí nejlepší a my vínomilci jsme ti skutečnými vítězi, kterým jsou nabízeny skutečné skvosty. Vedle klasických tříd pro bílá, růžová i červená vína byla na FESTWINE 2005 samostatně hodnocena kategorie likérových, sladkých vín. Téměř 270 vzorků hodnotila třicetičlenná komise degustátorů s osvědčením v Národním vinařském centru ve Státním zámku ve Valticích 30. května.

FESTWINE 2005 - zúčastněné země:
Argentina, Austrálie, Česká Republika, Francie, Chile, Itálie, Kypr, Maďarsko, Nový Zéland, Portugalsko, Rakousko, Slovensko, Španělsko

 
webové stránky - vytvoření a správa: Sophics, spol. s r.o. - Zlín - 2005 - 2011, e-mail: webmaster